Видео рецепт: Брзи уштипци со едно јајце

Видео рецепт: Брзи уштипци со едно јајце

Направете вкусни уштипци со едно јајце.

Состојки:

  • 1 јајце
  • 1 шолја кисело млеко
  • малку сода, сол и шеќер
  • 380 гр. брашно
  • масло

Подготовка:

  1. Се става масло да се загрева и се спрема тестото.
  2. Се става млекото со сода во сад, се меша, се става јајце со сол и шеќер и се меша со додавање брашно.
  3. Ќе видите колку е доволно кога смесата ќе е доволно густа.
  4. Се развлекува тестото, се вадат квадрати и се пржат на маслото.

 

 

Добар апетит!