Мека торта готова за 5 минути

Мека торта готова за 5 минути

Мека и неодолива торта готова за неколку минути!

Состојки:

 • 3 свежи јајца
 • 110 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 130 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 210 мл слатка павлака павлака

Начин на подготовка:

 1. Загрејте рерна на 180 степени. Подгответе помал калап за торти 19-20 см. 
 2. Во поголем сад разматете јајца со шеќер и ванилин шеќер, додека смесата не побели и не се дуплира. 
 3. Во разматената смеса додајте просеано брашно со прашок за печиво и лесно со шпатула измешајте смесата да се соедини. 
 4. Додајте неразматена слатка павлака во млаз, измешајте префрлете во калап и печете околу 30 минути. 
 5. Изладената торта добро посипете ја со шеќер во прав во кој сте додале ванилин шеќер или користете шеќер во прав со арома на ванила.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта