Брзи мафини со лешници и чоколадо – Ќе ги правите на секои 2-3 дена

Брзи мафини со лешници и чоколадо – Ќе ги правите на секои 2-3 дена

Направете вкусни мафини со лешници и чоколадо.

Состојки:

 • 100 гр. маргарин
 • 200 гр. шеќер
 • 1 кесе ванилин шеќер
 • 2 јајца
 • 50 гр. стопено чоколадо
 • 200 мл. млеко
 • 100 гр. брашно
 • 100 гр. какао
 • 50 гр. пудинг од чоколадо
 • пола прашок за пециво
 • 1 лажиче сода
 • 2 лажички цимет
 • 70 гр. сечени лешници

Подготовка:

 1. Се мати маргаринот со шеќер и ванилин шеќер, се додава јајце и откако ќе го измешате, се става и другото и се меша.
 2. Се додава стопено чоколадо со какао, пудинг во прав, млеко и прашок за пециво со сода и цимет.
 3. Се ставаат корпи во плех за мафини, се става до пола од смесата и се ставаат сечени лешници.
 4. Се пече на 180 степени 20 минути.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта