Кремави макарони со павлака – Деликатес кој го сакаат и големи и мали

Кремави макарони со павлака – Деликатес кој го сакаат и големи и мали

Направете вкусен деликатес со макарони и павлака.

Состојки:

 • 400 гр. макарони
 • 100 гр. маргарин
 • 200 гр. шунка
 • 100 гр. пршута
 • 250 мл. павлака за готвење
 • 50 гр. пармезан
 • сол и зачини по вкус

Подготовка:

 1. Се варат во макароните во солена вода и се цедат.
 2. Се загрева маргарин на тава и се додава сечената шунка, пршута и се пржат околу две минути, па се додава павлака за готвење.
 3. Се ставаат зчаини по вкус.
 4. Се остава неколку минути да крчка и се трга.
 5. Се става сосот врз макароните.
 6. Се става горе пармезан.

Добар апетит!