Вкусен и едноставен за подготовка: Компир на бугарски начин (Видео)

Вкусен и едноставен за подготовка: Компир на бугарски начин (Видео)

Одличен прилог со секое јадење!

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 100 гр путер
 • 30 гр брашно
 • 3 јајца
 • 100 гр кашкавал
 • 200 гр кисело млеко
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги компирите и ставете ги да се готват во посолена вода. 
 2. Кога ќе се зготват оставете ги да се изладат, излупете ги и изрендајте ги. Посолете ги и ставете ги во намастен плех посипен со брашно. 
 3. Разматете јајца па додајте растопен путер. Побиберете и додајте брашно па измешајте и прелијте ги компирите. 
 4. Преку изрендајте кашкавал и печете на 180 степени 30 минути. 
 5. Послужете со кисело млеко и салата.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бонапети“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта