Без да вклучите рерна и миксер: Брза бајадера

Без да вклучите рерна и миксер: Брза бајадера

Направете брза и вкусна бајадера – Рецептот за кој нема заборав.

Состојки:

 • 400 гр. шеќер
 • 12 лажици вода
 • 150 гр. мелени ореви
 • 150 гр. мелени бисквити
 • 125 гр. маргарин
 • 3 лажици какао

Глазура:

 • 120 гр. чоколадо
 • 3 лажици масло
 • 1 лажица маргарин

Подготовка:

 1. Се става шеќерот во шерпа и се става вода.
 2. Се остава пет минути да врие и да се стопи, па се ставаат мелените ореви и бисквити во смесата.
 3. Се меша, па се трга од шпорет.
 4. Се додава маргарин исечен на коцки и се меша.
 5. Се дели на два дела смесата, во едниот се става какао.
 6. Се обложува плех со хартија и се става темната смеса, се рамни, врз неа светлата и се рамни и таа.
 7. Се прелива со глазура од растопено чоколадо со масло и маргарин.
 8. Се лади и служи.