Брокула со пиво

Брокула со пиво

Кој вели дека зеленчук и пиво не одат заедно?

Состојки:

  • 800 гр брокула
  • 2 шолји пченкарно брашно
  • 2 јајца
  • 1 шолја маслиново масло
  • сол
  • прстофат бибер
  • прстофат црвена пипер
  • 1 шолја пиво

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги брокулите, исечкајте иг на цветови, ставете во зовриена вода 4-5 минути, а потоа извадете ги и измијте ги со студена вода. Оставете да се исцедат од течност, а во меѓувреме подгответе смеса за поховање.
  2. Соединете и добро измешајте јајца, брашно, пиво и зачини. Потопете ги исцедените брокули во смесата за поховање, а потоа пржете на загреано масло, додека не добијат златна кора. Оставете да се исцедат од вишокот маснотии на хартиена салфета, а потоа послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула