Посни мафини без масло: Совршени колачи за секој ден

Посни мафини без масло: Совршени колачи за секој ден

Одличен рецепт за деновите на пост…

Состојки:

 • 150 гр брашно
 • 150 гр мелени овесни снегулки
 • 300 мл вода
 • 3 лажици гриз
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1/2 кесичка сода бикарбона
 • 50 гр какао
 • 50 гр шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • цимет
 • 2 изрендани јаболка
 • 2 изгмечени банани
 • кора од портокал или лимон
 • суво грозје
 • мелени ореви

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги прво сите суви состојки па додајте ги влажните, а водата постепено. 
 2. Добро изедначете ја смесата и ставете во калап за мафини во кој претходно сте ставиле хартиени корпички. 
 3. Загрејте ја рерната на 220 степени па печете ги мафините 15-20 минути. 
 4. Посипете ги со шеќер во прав или украсете ги со сечкани бадеми.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта