Пилешки џигер со зеленчук

Пилешки џигер со зеленчук

Подгответе вкусен пилешки џигер со зеленчкук.

Состојки:

 • 500 гр пилешки џигери
 • 1 главица кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • 2 домати со средна големина
 • зелена салата по потреба
 • сол
 • бибер
 • зачин
 • оригано
 • маслиново масло
 • мајонез по желба

Начин на подготовка:

 1. Џигерите исечкајте ги, зачинете ги и оставете ги да отстојат на собна температура околу 15 минути. Пропржете ситно сечкан кромид и лук, додајте џигери и малку вода и динстајте 20 минути. 
 2. Исечкајте зелена салата и домати (можете да додадете зеленчук по желба), малку посолете, додајте маслиново масло и добро измешајте. Кога пилешките џигери ќе се изладат, соединете со зеленчукот, додајте мајонез преку и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо