Егзотични палачинки со кокос готови за половина час

Егзотични палачинки со кокос готови за половина час

Рецепт кој ќе го правите постојано…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 330 гр рикота сирење
 • 2 лажици шеќер
 • кора и сок од лимета
 • 70 гр брашно
 • 25 гр кокосово брашно
 • 2 лажици путер
 • 1/4 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Измешајте жолчки, сирење, кокосово брашно, шеќер и сок, кора од една лимета. Додајте брашно и измешајте. 
 2. Белките посолете ги и разматете цврст шлаг. Со шпатула измешајте ги белките во смесата со жолчки и сирење. 
 3. Загрејте малку путер на тава, ставете тесто и печете мали палачинки по 2-3 минути од секоја страна.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта