Семките од тиква се многу здрави – Вака помагаат за големи проблеми

Семките од тиква се многу здрави – Вака помагаат за големи проблеми

Иако не се меѓу најчестите грицки, семките од тиква се исклучително вкусни и здрави.

Имаат протеини, влакна и минерали корисни за телото, а во 30 грама семки има 7,4 грама протеини, 1.3 грама влакна и 160 мг. Магнезиум, 2,2 гр. цинк и 240 гр. калиум.

Имаат аминокиселини, обезбедуваат добро расположение, квалитетен сон, активност на телото.

Помагаат и за артритис, и се добри за кардиоваскуларното здравје.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

САМО 18+ ФОТО: Орландо Блум и Џастин Бибер го покажаа половиот орган викендов

18+ ФОТО: Џастин Бибер се соблече сосема гол и им го покажа на сите

Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и борба со целулитот

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?