Посно: Совршена мексиканска салата

Посно: Совршена мексиканска салата

Одлична салата која може да се послужи како главно јадење или предјадење…

Состојки:

 • 4 поголеми печени пиперки
 • 200 гр шампињони
 • 200 гр праз
 • 200 гр пченка од конзерва
 • 200 гр црвен грав од конзерва
 • сол
 • масло
 • оцет

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете го празот сечкан на кругови, па додајте шампињони сечкани на листови. Кога ќе се пропржат тргнете ги од оган, посолете додајте пиперки исчистени и исечкани, пченка, грав, оцет и уште посолете и добро изешајте.

   

 2. Мерките можете да ги зголемите по потреба. По желба додајте лута пиперка.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула