Посни ролни со млад кромид: Крцкава пита од која ќе барате парче повеќе

Посни ролни со млад кромид: Крцкава пита од која ќе барате парче повеќе

Лесен оброк спремен за половина час!

Состојки:

  • 3 вези млад кромид
  • 4 лажици ајвар
  • 200 мл кисела вода
  • масло
  • сол
  • бибер
  • готови кори

Начин на подготовка:

  1. Кромидот ситно исечкајте го па пропржете го на масло, посолете и побиберете. Раширете кора па со четка премачкајте мешавина од кисела вода и масло. Ставете малку ајвар и 2 лажици пржен кромид. 
  2. Свиткајте ги страните и свиткајте во ролна. И така додека не го потрошите материјалот. 
  3. Повторно премачкајте со кисела вода и масло, посипете со сусам по желба и печете на 200 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта