Посно: Динстан компир со спанаќ

Посно: Динстан компир со спанаќ

Вкусен рецепт за компир салата со спанаќ…

Состојки:

  • 1,5 кг компири
  • 300 гр спанаќ
  • 3 чешниња лук
  • 2 лажици сок од лимон
  • 3 лажици билна маст (маргарин или 100 мл масло)
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Компирите обварете ги во лушпа, оставете да се изладат, излупете ги и исечкајте ги на коцки. Подгответе го и спанаќот, измијте го и исечкајте го. 
  2. Загрејте билна маст или масло па додајте ситно сечкан лук, пржете неколку секунди, посолете па додајте спанаќ. Измешајте, поклопете и на тивка температура оставете д крчка околу 2 минути. Додајте сок од лимон и компири, измешајте, повторно поклопете и оставете 10 минути да се динста.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта