Ручек за петка: Шпанска тортиља од рерна

Ручек за петка: Шпанска тортиља од рерна

Многу вкусно јадење од компири…

Состојки:

 • 6 компири (околу 1 кг)
 • 6 јајца
 • 1 главица кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 50 гр грашок
 • 3 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • масло

Состојки за прилог:

 • краставички
 • зелени маслинки
 • феферони
 • ајвар
 • сирење
 • домати

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги компирите и кромидот. Компирите исечкајте ги на кругови, а кромидот ситно исечкајте го. Измешајте и пржете 10 минути на средно силен оган во длабоко масло, со повремено мешање. Потоа компирите и кромидот извадете ги и ставете ги во цедилка да се исцедат од вишокот маснотии. 
 2. Во чинија разматете јајца зачинети со сол и бибер. Додајте ситно сечкан лук, грашок и пиперка исечкана на коцки. Сѐ добро измешајте. 
 3. Обложете тепсија со хартија за печење, па по неа распоредете компири и кромид, па прелијте со смесата од јајца. Сѐ лесно измешајте и печете половина час на 190 степени. 
 4. Шпанската тортиља сервирајте ја со краставички, маслинки, феферони, пршута по желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт