Го нарекуваат бела смрт – Никако не го јадете ова

Го нарекуваат бела смрт – Никако не го јадете ова

Го носи епитетот бела смрт, а иако сите сакаме вкусен десерт, навистина шеќерот е опасен и треба да го избегнуваме.

Главната алтернатива е стевијата. Вештачките засладувачи немаат калории.

По нив не расте нивото на шеќер во крвта.

Имаат сладок вкус и не создаваат кариес.

За да се избориме со шеќерот треба барем 3-4 дена да издржиме без шеќер и благо, за да се навикне телото.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ