Мини тулумби со гриз: Без готвење на смесата, уште подобар вкус (Видео)

Мини тулумби со гриз: Без готвење на смесата, уште подобар вкус (Видео)

Омилениот десерт на многумина…

Состојки:

 • 360 гр брашно
 • 140 гр гриз
 • 2 белки
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 чаши цврст јогурт (360 гр)
 • екстракт од ванила
 • 100 мл масло
 • 1 прашок за печиво

Состојки за сируп:

 • 800 гр шеќер
 • 500 мл вода
 • 1 лимон
 • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Најдобро е сирупот да го подготвите ден претходно, ако не стигнете можете и истиот ден. Зовријте вода и шеќер и откако ќе зоврие додајте лимон и ванилин шеќер па гответе уште 10 минути. 
 2. Во сад ставете јогурт, белки, масло, ванилин шеќер и екстракт од ванила па измешајте. 
 3. Додајте гриз па измешајте и потоа брашно и прашок за печиво. Ставете го тестото во шприц па ставајте во врело масло. 
 4. Пржете ги тулумбите додека не добијат боја, па вадете ги со лажица со дупчиња и ставајте ги во сирупот. 
 5. Кога ќе впијат извадете ги во сад и прелијте ги со остатокот од сирупот.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Саби“: