Зелка салата со кикирики

Зелка салата со кикирики

Вкусна и здрава салата…

Состојки:

 • 150 гр зелка
 • 1 црвена пиперка
 • 1 жолта пиперка
 • 1 краставица
 • 2 лажици сусамово масло
 • 2 лути пиперчиња
 • 4 лажици соја сос
 • 4 лажици мед
 • 4 лажици пржени кикирики
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Изренданата зелка и исечкани пиперки кратко пропржете ги на врело масло. Внимавајте зелката и пиперките да не потемнат. 
 2. Од соја сос, ситно сечкани лути пиперчиња, мед, сол и бибер направете сос за салата и со него прелијте ја изладената зелка, пиперки и краставички. На крај посипете со кикирики. Изладете во фрижидер и послужете.

Добар апетит!