Видео рецепт: Вкусно мезе, јајца со сенф

Видео рецепт: Вкусно мезе, јајца со сенф

Направете вкусни јајца со сос од сенф, нешто лесно и брзо.

Состојки:

 • 8 јајца
 • 2 лажици маргарин
 • 4 дл. супа зеленчукоа
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажица кисела павлака
 • 4 лажици лут сенф
 • 3 лажици брашно
 • 1 дл. бело вино
 • 2 лажици сок од лимон
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се става маргарин на оган, се става брашно и се меша брзо, па се става супата.
 2. Се додава бело вино, се става шеќер, сол и бибер, па лимонов сок, и се остава сосот да зоврие.
 3. Се става и сенфот, кратко се меша и се става на крај павлаката.
 4. Се варат јајцата и се преполовуваат по должина, се преливаат со сосот.
 5. Се украсува по желба.
 6. Ова е количина за 4 лица.

 

 

Добар апетит!