Брза мусака без месо и компир – три состојки готова за 10 минути

Брза мусака без месо и компир – три состојки готова за 10 минути

Направете посебна мусака од неколку состојки.

Состојки:

  • 500 гр. фета
  •  4 домати
  • 5 црбени пиперки
  • 100 гр. маслинки
  • 3 лажици малсиново масло

 

Подготовка:

  1. Се печат пиперките на плотна и се ставаат во кесе, па се лупат и чистат.
  2. Се цепкаат на траки.
  3. Се сече доматот на кругови, а маслинките ситно.
  4. Се премачкува помал огноотпорен сад со масло, се ставаат домати и пиперки, па маслинки.
  5. Се става фета горе и се запекува на 200 степени додека не се стопи сирењето.

Добар апетит!