Брзо јадење по работа: Вариво со колбаси

Брзо јадење по работа: Вариво со колбаси

Брзо јадење на брзина во вашата кујна, со зеленчук и колбаси.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 100 мл. масло
 • 1 лажица вегета
 • 1 кг. компир
 • 200-300 гр. брокула
 • 300 гр. колбаси
 • бибер и магдонос
 • 1 лажица брашно

Подготовка:

 1. Се сече кромидот и се пржи на масло и 200 милилитри вода, па кога водата ќе испари уште кратко се пропржува и се додава компирот сечен на коцки.
 2. Се става вегета, се вари 15 минути и се става исечениот колбас и брокулата исцепкана на цветови.
 3. Се вари 15 минути.
 4. Се мати брашно со пола чаша вода и се додава.
 5. Се става бибер и магдонос и сол по вкус и се вари уште кратко да омекне се.