Евтина торта со две јајца – идеална за секоја пригода

Евтина торта со две јајца – идеална за секоја пригода

Направете вкусна и брза торта со само две јајца.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 12 лажици шеќер
 • 12 лажици млеко
 • 13 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 лажици какао

Фил:

 • 800 мл. млеко
 • 1 маргарин
 • 15 лажици шеќер
 • 200 гр. чоколадо
 • 200 гр. мелени ореви
 • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

 1. Се мешаат состојките за пандишпан, се соединуваат и се ставаат на плех со хартија, па се печат 20 минути на 200 степени.
 2. Се сечат две кори.
 3. Кога ќе се оладат се сечат уште еднаш, да добиете 4 кори.
 4. Се става сечен маргарин во млекото, шеќер и чоколадо, ванилин шеќер и се заедно се остава да врие, па се трга од оган.
 5. Се ставаат во калап премачкан со маргарин кора и фил, кора и фил.
 6. Се декорира по желба и се става во ладилник.

 

Уживајте!