Ручек или предјадење: Салата со макарони готова за 15 минути

Ручек или предјадење: Салата со макарони готова за 15 минути

Во смесата можете да додадете уште нешто по сопствен вкус, на пример чајна салама, чаден врат или печеница.

Состојки:

 • 300 гр макарони
 • сол по вкус
 • 180 гр кисела павлака Пекабела
 • 100 гр крем сирење
 • 2 кисели краставички
 • 150 гр ситно сечкана шунка Пекабеско
 • 2 варени јајца
 • 150 гр ситно рендан кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Макароните згответе ги во посолена врела вода, процедете ги и оставете ги да се изладат. Јајцата обварете ги, излупете ги и изрендајте ги.
 2. Изладените макарони посолете ги, додајте рендани варени јајца, кисела павлака и крем сирење. Потоа измешајте ситно сечкани кисели краставички, ситно сечкана шунка и 100 гр ситно рендан кашавал. Сè измешајте како би соединиле состојките.
 3. Смесата префрлете ја во сад, рамномерно распоредете, посипете со рендан кашкавал (50 гр). Добро изладете и послужете.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство