Салата со шампињони и лук – ваква не сте пробале до сега

Салата со шампињони и лук – ваква не сте пробале до сега

Направете неодолива салата со шампињони и лук.

Состојки:

 • 2 кг. шампињони
 • 2 дл. вода
 • 2 дл. масло
 • 2 дл. оцет
 • 2 лука
 • магдонос
 • сол
 • пола лимон (сок)

Подготовка:

 1. Се обаруваат печурките половина час и се додава сок од пола лимон пред крај.
 2. Се процедуваат шампињоните и се ладат, а во шерпа се става вода со масло и оцет, сечени печурки и сечен лук, па сечен магдонос и зачини и сол.
 3. Се остава да проврие се заедно пет минути и се трга од шпорет, па се лади.
 4. Се држи во ладилник до служењето.

Добар апетит!