Универзален рецепт: Вака се прави потаж од зеленчук

Универзален рецепт: Вака се прави потаж од зеленчук

Доколку сте љубители на здрави оброци, одличен начин да внесете изобилство од витамини и корисни минерали е да изедете чинија топол потаж од зеленчук.

Секој потаж се прави слично или речиси исто. Ова е основата.

Потребен ви е зеленчук. Во зависност од тоа за кој зеленчук ќе се определите од тоа зависи времето потребно за подготовка.

Зеленчукот добро измијте го и исчистете го. Потоа налијте го со вода. Вклучете го шпоретот и гответе на среден оган околу половина час. Потоа проверете дали зеленчукот е зготвен. Доколку е иситнете го со миксер или во блендер. Вратете го во водата во кое се готвел. Потоа додајте зачини по вкус.

На крај можете да додадете павлака за готвење или кисела павлака по вкус. Ако сакате киселкаст вкус можете да додадете и неколку капки сок од лимон.

Освен како декорација магдоносот дава исклучителен вкус и мирис во секое јадење па и во овој потаж.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко