Потребна ви е само алу фолија: Како да ги исчистите решетките од рерната без рибање

Потребна ви е само алу фолија: Како да ги исчистите решетките од рерната без рибање

Чистењето на рерната е една од најомразените работи.

Но, една домаќинка открива генијална финта со која ги исчистила решетките од рерната без рибање, а потоа истата финта ја применила и на плеховите, и тоа со истиот успех.

„Решетките ги замотав во фолија и потоа ги ставив во мијалник полн со врела вода. На фолијата потоа ставив две таблети за миење садови. Оставив да стои еден час и потоа само ги поминав со сунѓер“, вели таа на Фејсбук.

И не само тоа, оваа финта успева и на плеховите на кои се наталожени загорени остатоци.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко