Највкусниот појадок во евтина варијанта: Панцероти со богат пица фил

Највкусниот појадок во евтина варијанта: Панцероти со богат пица фил

Панцеротите на многумина се омилен појадок или вечера.Направете ги највкусните.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 200 мл. јогурт
 • 1 јајце
 • 1 квасец
 • 1 лажиче сол
 • 50 мл. масло
 • кечап, шунка, кашкавал и оригано

Подготовка:

 1. Се става брашно во длабок сад и се става квасецот со сол, се додава јајце и масло и се додава јогуртот со мешање.
 2. Се меси тесто кое не треба да лепи, па се става уште малку брашно ако е ретко.
 3. Се остава да стои додека ги средите намирниците за фил.
 4. Се сечат шунката и кашкавалот, или се рендаат.
 5. Тестото се премесува и се дели на еднакви топчиња, а секое се развлекува, се става кечап, оригано, шунка и кашкавал, а можете и да додадете намирници по желба, па се поклопува панцеротата.
 6. Убаво се затвараат и се пржат на врело масло.