Како се прави крцкав компир (Видео рецепт)

Како се прави крцкав компир (Видео рецепт)

Вкусен рецепт за крцкави компири…

Состојки:

 • 1/2 кг компири
 • 2 лажици павлака или мајонез
 • црвен а пипер
 • лута пипер
 • сусам
 • бибер
 • зачин
 • сол
 • 1 белка
 • масло
 • малку презла
 • 50 гр солени переци мелени на крупно

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги, измијте ги, па исечкајте ги на коцки. 
 2. Додајте белка, павлака, масло, зачин и сол, бибер, пипер, презла и переци и сè добро измешајте и распоредете во намастен плех. Печете на 250 степени околу 30-35 минути убаво да поруменат. 
 3. Послужете како прилог или како грицки.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт