Веќе нема да купите коцки супа: Направете ги дома, излегуваат многу од евтина смеса

Веќе нема да купите коцки супа: Направете ги дома, излегуваат многу од евтина смеса

Веќе не мора да купувате коцки за супа или готова супа, направете ги дома самите.

Состојки:

 • 1 морков
 • 1 компир
 • 1 тиквичка
 • 100 гр. сол
 • малку магдонос
 • 1 лажица масло
 • 1 кромид

 

Подготовка:

 1. Сите овие состојки ситно исечете ги и издинстајте ги на тава која не се лепи, и нека се динста додека не испари водата.
 2. Се додава сол и масло и се меша за да не загори, а потоа смесата се става во блендер.
 3. Пак се враќа смесата од блендер на тава да се загрее, а кога ќе стане густа, се трга.
 4. Се става на хартија за печење и се обликуваат коцки.
 5. Се ладат 12 часа и спремни се за супа.
 6. Од оваа количина се добиваат 9 коцки супа.