Босански специјалитет – деликатес за ручек

Босански специјалитет – деликатес за ручек

Направете вкусно јадење со зелка. Босански специјалитет.

Состојки:

 • 1,5 кг. зелка
 • 500 гр. јунешко месо
 • 500 гр. јагнешко месо
 • 250 мл. кисело млеко
 • масло, сол, бибер и црвен пипер

Подготовка:

 1. Се чисти и сече зелката.
 2. Се сече месото на покрупни парчиња, па се реди во тенџере наизменичко зелка, месо, зелка месо…
 3. Се ставаат сите зачини и малку масло и вода до половина.
 4. Се става на оган и се крчка половина час, па потоа на потивок оган се вари неколку часа, додека не биде месото омекнато целосно.
 5. Се загрева малку масло на крај со црвен пипер и се додава кисело млеко, па се прелива се горе.
 6. Се служи.