Видео рецепт за царицата на тортите: Бајадера торта по евтин рецепт

Видео рецепт за царицата на тортите: Бајадера торта по евтин рецепт

Направете бајадера торта, брзо се прави, побрзо се јаде.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 5 лажици ореви
 • 3 лажици брашно
 • 100 гр. чоколадо
 • 3 пудинзи од ванила
 • 200 гр. маргарин
 • 300 гр. шчаг
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 750 мл. млеко
 • 200 гр. шеќер

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќер и се ставаат и ореви и брашно,, па се става смесата во плех со хартија, и се пече 20 минути на 200 степени.
 2. Се дели на два дела кората, па се вари млекото со пудинг со постојано мешање.
 3. Се мати маргаринот со шеќер во прав и се додава во пудингот, па се дели на два дела.
 4. Се става чоколадото во едниот дел.
 5. Се зема кора и се премачкува со светлиот фил, се става втора кора па темен фил, па кора со светол, па пак кора и темен фил.
 6. Се украсува со шлаг.

Уживајте!