Здрав оброк: Запечен спанаќ од рерна

Здрав оброк: Запечен спанаќ од рерна

Ви донесуваме рецепт за здрав оброк од спанаќ – ќе го обожавате!

Состојки:

  • 1 кг свеж спанаќ
  • 2 лажици масло
  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 200 гр кисела павлака
  • 200 гр кашкавал
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. На масло продинстајте кромид и лук па додајте свеж спанаќ. Динстајте, а потоа додајте павлака и зачини па сè префрлете во огноотпорна чинија. Смесата прекријте ја со рендан кашкавал и со малку сусам па запечете во рерна на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула