Богатство на бои: Салата со макарони (Видео рецепт)

Богатство на бои: Салата со макарони (Видео рецепт)

Направете салата со тестенини на италијански начин.
Се комбинираат фини медитерански вкусови, и има богатство на бои.
Ова е количина за 4 лица.

Состојки:

 • 500 гр. тестенини
 • 16 шери домати
 • 4 листа босилек
 • 1 лажиче оригано
 • сол и бибер
 • 150 гр. моцарела
 • 100 гр. црни маслинки
 • 1 лимон и маслиново масло

Подготовка:

 1. Се варат тестенините во солена вода, се додава маслиново масло и може да се стави и чешне лук.
 2. Се цедат, мијат со ладна вода кога се готови и се ставаат во сад.
 3. Се става врз нив маслиново масло, исечена моцарела, исчистени црни маслинки, па преполовени шери домати.
 4. Се става сол и бибер, оригано, лимонов сок и босилек за декорација.