Печива со лук од тесто за пица

Печива со лук од тесто за пица

Брзи и вкусни печива со лук…

Состојки:

 • пица тесто
 • 1 лажица лук во прав
 • 1 лажица брашно
 • 2 лажици маслиново масло
 • 50 гр путер
 • 5 чешниња лук
 • 2 лажици сечкан магдонос
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Готовото тесто за пица поделете го на топчиња. 
 2. Во сад измешајте лук во прав и брашно па топчињата извалкајте ги во мешавината да станат лепливи. Премачкајте ги со маслиново масло и ставете ги во рерна на 200 степени. Нека се печат 20 минути. 
 3. За тоа време подгответе премаз така што ќе растопите путер, ќе иситнете лук и ќе насечкате магдонос. Сè заедно измешајте во сад, а кога печивата ќе бидат готови, премачкајте ги со добиениот ароматичен премаз. Посолете и послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта