Одличен индонезиски рецепт: Ориз со пилешко, соја сос и печурки (Видео)

Одличен индонезиски рецепт: Ориз со пилешко, соја сос и печурки (Видео)

Одличен индонезиски рецепт за ориз со пилешко месо, соја сос и печурки.

Состојки:

 • 300 гр ориз
 • 300 гр пилешко бело месо
 • 100 гр праз
 • 2 домати
 • 2 лути пиперчиња
 • 3 чешниња лук
 • 2-3 шампињони
 • 200 гр путер
 • 2-3 лажици соја сос
 • 1 лажичка сол
 • 2-3 јајца

Начин на подготовка:

 1. Оризот обварете го и потоа ставете го да се исуши готвејќи го десетина минути на пареа. 
 2. Измиксајте пиперчиња, домати, лук и кромид. Загрејте путер, ставете ја измиксаната смеса па крчкајте пет минути. 
 3. Додајте исечкано пилешко и крчкајте околу десет минути. Потоа додајте исечкани печурки и праз и заедно динстајте пет минути. Додајте две јајца, измешајте и на крај измешајте со ориз и соја сос. Ви останува уште само неколку минути оризот со сите состојки да се запржи и можете да го послужите јадењето.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*