Компирот е вкусен на многу начини но овој е полн погодок – три состојки и малку труд

Компирот е вкусен на многу начини но овој е полн погодок – три состојки и малку труд

Направете супер брз компир, омиленото јадење на многу начини.

Овој е највкусен.

Состојки:

  • 1 кг. компири
  • 60 гр. путер
  • 3 лажици пармезан
  • сол, бибер и магдонос

Подготовка:

  1. Се лупи компирот и од едната страна се пресекува тенок слој, за рамно да биде поставен.
  2. Од горната страна се сече како хармоника, но не до крај.
  3. Се загрева рерната на 200 степени, па се ставаат компирите во плех , им се става сол и бибер по вкус, па се става путер во засечените делови.
  4. Се пече вака на 200 степени околу 40 минути, а пред крај се вади, се става рендан пармезан и се допекува.