Пица од стар леб

Пица од стар леб

Ако ви останал стар леб, не го фрлајте! Еве рецепт за вкусна пица од стар леб…

Состојки:

  • 200 гр сланина Пекабеско (може и шунка)
  • 200 гр кашкавал
  • маслиново масло
  • 2 чешниња лук
  • 100 мл доматен сок
  • оригано

Начин на подготовка:

  1. Лебот засечете го што повеќе, но водете сметка да не го исечете до крај. Нека долната кора остане цела. 
  2. Во чинија измешајте доматен сок, маслиново масло и оригано, па со таа мешавина премачкајте ја секоја дупка во засечениот леб. Во тие засечени делови ставете сланина и кашкавал. Печете во загреана рерна половина час.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт