Ова сигурно веднаш ќе го зготвите – Пица макарони во тава

Ова сигурно веднаш ќе го зготвите – Пица макарони во тава

Ова е вкусен ручек кој цело семејство ќе го обожава.

Состојки:

 • 400 гр. макрони
 • 300 гр. шампињони
 • кечап
 • шунка
 • кашкавал
 • 2 јаја
 • 1 шолја јогурт
 • сол

Подготовка:

 1. Се варат макароните во солена вода и се цедат.
 2. Се ставаат во тава заедно со сечената шунка, кашкавал и кечап во количина по избор.
 3. Се става и сол и зачини по избор.
 4. Се динстаат кратко шампињоните на масло, па се ставаат и тие.
 5. Се матат јајца со јогурт и сол и се става врз макароните смесата.
 6. Се става уште малку кашкавал горе и се печат на 200 степени додека не станат златни.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки