Кадаиф тортички – десерт со шербет и шлаг

Кадаиф тортички – десерт со шербет и шлаг

Направете вкусен десерт со кадаиф и шлаг.

Состојки:

  • 400 гр. кадаиф
  • 400 гр. мелени ореви
  • 100 гр. маргарин
  • 2 шолји вода и 4 шолји шеќер за шербет

Подготовка:

  1. Се мешаат со миксер кадаифот и мелените ореви и се меси со рака потоа.
  2. Се прават во модли како мафини или тортички, па се ставаат на плех да го задржат обликот.
  3. Се топи маргарин и се нанесува на тортичките со четка.
  4. Се печат на загреана рерна на 160 степени кратко, па се ладат и се става шербет направен со вода и шеќер.
  5. Се украсува со шлаг.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта