Шпанска пита по оригинален рецепт (Видео)

Шпанска пита по оригинален рецепт (Видео)

Послужете ја со јогурт или кисело млеко…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 100 гр бело брашно
 • 100 гр пченкарно брашно
 • 150 гр шунка
 • 200 гр сирење
 • 4 кисели краставички
 • 1 кисела пиперка
 • 1 прашок за печиво
 • 50 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте брашно просеано со прашок за печиво, јогурт, сирење, сечкани краставички и пиперка, масло и добро измешајте. 
 2. Ставете во намастен плех и печете на 200 степени 50 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт