Повкусна е од онаа со месо: Деликатесни лазања ролнички

Повкусна е од онаа со месо: Деликатесни лазања ролнички

Направете вкусна лазања во ролнички.

Состојки:

 • 500 гр. брокула
 • 1 коцка за супа
 • 500 гр. печурки
 • 1 кромид
 • 50 гр. маргарин
 • 150 гр. кашкавал
 • 3 лажици брашно
 • 2,5 дл. млеко
 • 16 листови за лазања
 • 1 лажица масло
 • масло, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се чисти брокулата се дели ситно и се мие.
 2. Се вари во ½ литри вода и се додава супата.
 3. Се вари околу 5 минути и се цеди, а водата се чува.
 4. Се чистат и печурките и се сечат, па се лупи и сече и кромидот.
 5. Се загрева масло и се пржи кромидот со печурки, се става сол и бибер.
 6. Се вадат состојките од масло.
 7. Се става масло со брашното и млеко, па се става пола од кашкавалот кој треба да е изрендан.
 8. Ставете зачини и печурки со брокула.
 9. Нека се лади.
 10. Се става вода да зоврие во сад и се додава малку масло, па листовите лазања кои се варат 3-4 минути.
 11. Се цедат и се става на секој лист од смесата, па се замотува ролна.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*