Брз чоколаден колач – од идеја до реализација 5 минути

Брз чоколаден колач – од идеја до реализација 5 минути

Направете брз колач со состојки кои ги имате дома.

Состојки:

  • 4 лажици брашно
  • 4 лажици шеќер
  • 2 лажици какао
  • 1 јајце
  • 3 лажици масло
  • 3 лажици млеко

Подготовка:

  1. Се мешаат сувите состојки, па се става млеко со јајце и масло.
  2. Се меша, се става смесата во микро и се вклучува 4-5 минути.
  3. Се проверува дали е готово со чепкалка.
  4. Се служи, и се декорира по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта