Деликатесни тестенини: Запечени макарони со брокула

Деликатесни тестенини: Запечени макарони со брокула

Направете брз и вкусен ручек, запечени макарони со брокула.

Состојки:

 • 350 гр. макарони
 • 250 гр. сирење
 • 1 лажица масло
 • 500 гр. брокула
 • 3 дл. јогурт
 • 1 јајце
 • сол

Подготовка:

 1. Се варат и цедат макароните, па се делат цветовите брокула и се варат три минути во солена вода, по што се мешаат со макароните.
 2. Се става и сирење и сол по вкус.
 3. Се става се во подмачкан сад и се ставаат од горе изматени јајце и јогурт.
 4. Се печат 20 минути на 220 степени макароните.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки