Спанаќот бирајте го ваков – за здрави оброци и највкусни ручеци

Спанаќот бирајте го ваков – за здрави оброци и највкусни ручеци

Сите сакаме спанаќ, полн е витамини и пред се железо, здрав и вкусен.

Спанаќот во себе содржи 4,1 милиграми железо иако порано се мислело повеќе.

Има повеќе витамини А и Ц во составот.

Кога го купувате, внимавајте листовите да се цврсти и многу зелени, а ако за четиричлено семејство купите 2 кила спанаќ, сварен ќе добиете 700 грама.

Никогаш не се подгрева спанаќот, зошто додека стои му се менува составот.

Секогаш убаво се мие со силен млаз вода и се чисти.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*