Погачици со чварки и кисело млеко: Стар српски доручек

Погачици со чварки и кисело млеко: Стар српски доручек

Сјајни за доручек или вечера…

Состојки

  • 15 гр квасец
  • 300-350 гр брашно
  • 200 гр чварки
  • 1 лажичка шеќер
  • малку сол
  • 1 жолчка

Начин на подготовка:

  1. Потопете го квасецот во малку млака вода, додајте шеќер, па кога квасецот ќе се растопи додајте кисело млеко и брашно и замесете меко тесто. 
  2. Оставете малку да нарасне па развлечете го што потенко и посипете со мелени чварки. 
  3. Тестото преклопете го неколку пати па развлечете го на дебелина од прст и сечете погачици. 
  4. Оставете ги во плех да нараснат, премачкајте ги со жолчка и посипете со сусам. Печете на 200 степени околу 25-30 минути.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта