Мини турски погачи – појадок кој сите ќе ги намами на маса

Мини турски погачи – појадок кој сите ќе ги намами на маса

Направете вкусни турски погачи за појадок.

Состојки:

 • 250 мл. млеко
 • 25 гр. квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 125 гр. растопен маргарин
 • 250 мл. масло
 • 2 јајца
 • 600 гр. брашно
 • 150 гр. сирење
 • 2 лажици сусам

Подготовка:

 1. Се става во сад загреано млеко со шеќер и квасец и две лажици брашно, се меша и се остава да се активира 10 минути.
 2. Се ставаат потоа едно цело јајце и една белка, па се меша, се топи маргаринот и се меша со масло, па се додаваат и тие.
 3. Се додава и брашното и се добива меко тесто.
 4. Се дели на 30 топки и се натапкува секоја на рака, се става малку сирење и се затвора.
 5. Се ставаат во тепсија со хартија и се остава простор меѓу нив. Може да ви треба и друга тепсија.
 6. Се премачкуваат со жолчката која остана измешана со две лажици вода и се става сусам
 7. Се печат 15 минути на 190 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*