Готов за само 25 минути: Направете чоколаден колач без јајца, сладок како мед

Готов за само 25 минути: Направете чоколаден колач без јајца, сладок како мед

Овој десерт се подготвува многу лесно, а идеален е за изненадни гости.

Состојки:

  • 3 лажици џем
  • 1,5 шолји вода
  • 1 шолја шеќер
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 1 лажичка цимет
  • 2 шолји брашно

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги со лажица и печете на 250 степени околу 25 минути. 
  2. Кога ќе се испече, врелиот колач премачкајте го со три лажици џем по желба. 
  3. Кога ќе се излади прелијте го со глазура од 100 гр чоколадо и три лажици масло.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта