Деликатесен намаз: Сос од шунка и печурки

Деликатесен намаз: Сос од шунка и печурки

Направете деликатес со шунка и со шампињони.

Состојки:

  • 150 гр. шунка
  • 150 гр. шампињони
  • 200 мл. павлака за готвење
  • 1 лажиче вегета
  • 1 лажиче бибер во прав
  • масло и бибер

 

 

Подготовка:

  1. Се пржи сечената шунка на загреано масло и се додаваат исчистените и сечени шампињони.
  2. Се пржат заедно 5 минути.
  3. Се меша павлаката со зачини и се става во тавата, па се крчка уште неколку минути.
  4. Превкусно е за месо или со ориз.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*