Ова е тајната за најсочното пилешко на скара (Видео рецепт)

Ова е тајната за најсочното пилешко на скара (Видео рецепт)

Месото на скара го сакаат сите, тука нема грешка. Ако го подготвите на овој начин ќе бидете посебно воодушевени.

Состојки:

 • 1,5 кг пилешко – батаци
 • 5 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • кари
 • масло
 • 1 лажица сок од лимон
 • рузмарин
 • лута пипер
 • ловоров лист
 • компир на скара за прилог

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото одвојте го од коски, малку исчукајте го и посолете. Во чинија издробете лук, додајте сок од лимон, сечкан рузмарин, додајте 2-3 парчиња ловоров лист, мелен бибер, масло, малку лута мелена пипер. 
 2. Сè добро измешајте и во секое парче месо протријте маринада. Оставете го месото покриено барем 2-3 часа. 
 3. Скарата малку пропрскајте ја со масло и наредете го месото и испечете. Компирите исечкајте ги на коцки и обварете ги, потоа исцедете ги, посолете, па додајте малку мелена пипер, мелен бибер, па пред крајот на печењето додајте и компир на скара и печете го со месото да ги поприми сите мириски.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*