Вкусни полнети уштипци – брз деликатес од рано наутро

Вкусни полнети уштипци – брз деликатес од рано наутро

Направете вкусни полнети уштипци.

Состојки:

  • 600 гр. брашно
  • 1 кесе сув квасец
  • 1 шолја јогурт
  • 1 шолја млеко
  • малку сол
  • сирење и шунка за внатре

Подготовка:

  1. Се ставаат во чинија брашно со квасец и сол, се меша и се става потоа млеко и јогурт, па се мати.
  2. Нека нарасне и тестото развлечете го, па сечете правоаголници, ставете на секој сирење и шунка и затворете го да не истече.
  3. Се пржат на врело масло.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*